Campus News
Home » Campus News and Events » May 2011-University News Archive » 5-19-11, Finlandia University Class of 2011

Please enter a search term to begin your search.


Finlandia University Class of 2011

Photo of 2011 GradHANCOCK, MI - Finlandia University is pleased to congratulate the Class of 2011. Their names, hometowns, and the degrees they earned appear below.

Degrees conferred to the Finlandia University Class of 2011 are: 9 Bachelor of Arts (B.A.) degrees in Elementary Education, 6 B.A.s in Liberal Studies, 7 B.A.s in Liberal Studies-Criminal Justice, 1 B.A. in Liberal Studies-Social Sciences, and 1 B.A. in Human Services; 31 Bachelor of Science in Nursing (B.S.N.) degrees; 10 Bachelor of Business Administration (B.B.A.) degrees; 19 Bachelor of Fine Arts (B.F.A.) degrees; 21 Associate in Applied Science (A.A.S.) degrees in Physical Therapist Assistant (PTA), 3 A.A.S. degrees in Medical Assistant, and 3 A.A.S. degrees in Criminal Justice; and 8 Associate of General Studies (A.G.S.) degrees.

The 2011 graduating students, the degrees each earned (with minors and/or concentrations), and their hometowns, are listed below:

Download a PDF of the list of the Class of 2011 graduates.

View photos of the 2011 Commencement ceremony.

UPPER PENINSULA COUNTIES

Alger County

Jessica Leigh Shega-Fox, B.A.-Elementary Education (Math, Science), Chatham

Rachel Michelle Reidenga, Cum Laude, B.F.A.-Art & Design (Illustration), Wetmore

Baraga County

Kristen Jean Collins, Cum Laude, B.S.N.-Nursing, L'Anse

Jessica Sandra Tollefson, B.S.N.-Nursing, L'Anse

Delta County

Craig Peter Carter, B.B.A.-Business Administration (Sports Management), Escanaba

Kyle R. Kelley, B.A.-Liberal Studies-Criminal Justice, Escanaba

Jessica Ann Snowden, B.S.N.-Nursing, Escanaba

Lisa Marie Wilson, A.A.S.-Physical Therapist Assistant, Escanaba

Michaela Catherine Boddy, Magna Cum Laude, B.S.N.-Nursing, Gladstone

Dickinson County

Jessica Lynn Roell, Summa Cum Laude, A.A.S.-Physical Therapist Assistant, Channing

Ryan James Newberry, B.A.-Liberal Studies-Criminal Justice (Psychology), Iron Mountain

Benjamin George Westcott, Cum Laude, B.F.A.-Art & Design (Graphic Design), Iron Mountain

Abbi Lucille Zablocki, B.F.A.-Art & Design (Fiber Arts/Fashion Design), Iron Mountain

Susanne Elisabeth Danielson, Cum Laude, B.F.A.-Art & Design (Fiber Arts/Fashion Design), Kingsford

Jessica Rae DeMers, Cum Laude, B.F.A.-Art & Design (Illustration, Fashion Design), Vulcan

Gogebic County

Nikolas M. Patrick, B.B.A.-Business Administration (Sports Management), Ironwood

 Houghton County

Annika Elizabeth Johnson, B.S.N.-Nursing, Atlantic Mine

Jamie Lee Kilpela, Magna Cum Laude, B.B.A.-Business Administration (Accounting), Atlantic Mine

Galan Val Miron, B.A.-Liberal Studies-Social Sciences (History), Atlantic Mine

Janine Marie Nottke, Cum Laude, A.G.S.-General Studies, Atlantic Mine

Clint Ronald Pakkala, Summa Cum Laude, B.S.N.-Nursing, Atlantic Mine

Jodi Beth Riutta, Cum Laude, B.B.A.-Business Administration (Entreprenurial Studies/Small Business Management), Atlantic Mine

Maghan Laurie Diane Smith, B.A.-Liberal Studies-Criminal Justice (Psychology/Sociology), Atlantic Mine

 

Ryan Michael Bessolo, Cum Laude, B.S.N.-Nursing, Calumet

Christopher Harold Danis, Magna Cum Laude, A.A.S.-Physical Therapist Assistant, Calumet

Mary Elizabeth Helminen, A.A.S.-Physical Therapist Assistant, Calumet

Larissa Nicole Poyhonen, A.A.S.-Physical Therapist Assistant, Calumet

Skyler Dwayne Ross, B.F.A.-Art & Design (Graphic Design), Calumet

Amy Bennett Wickstrom, Cum Laude, A.A.S.-Physical Therapist Assistant, Calumet

 

Jessica Lynn Battisfore, Cum Laude, B.S.N.-Nursing, Chassell

Andrew Scott Blake, B.F.A.-Art & Design (Graphic Design), Chassell

Jessica Lynn Blake, B.A.-Liberal Studies-Criminal Justice (History, Political Science), Chassell

LeAnn Larson, B.A.-Elementary Education (English, Social Studies), Chassell

Lee Joseph Naugle, A.A.S.-Physical Therapist Assistant, Chassell

Amy Sue Anne Rajala, Cum Laude, B.S.N.-Nursing, Chassell

Jessica Lynn Salo, Summa Cum Laude, B.S.N.-Nursing, Chassell

 

Jessica Ashley Borsum, Magna Cum Laude, B.S.N.-Nursing, Dollar Bay

Michael John Leino, A.A.S.-Physical Therapist Assistant, Dollar Bay

Krystle Jean Rivest, Summa Cum Laude, B.S.N.-Nursing, Dollar Bay

 

Kenneth D. Bruda, A.G.S.-General Studies, Hancock

Benny David Butkovich, A.A.S.-Physical Therapist Assistant, Hancock

Justus Coleridge Gau, Summa Cum Laude, A.A.S.-Criminal Justice, Hancock

Joshua Malachi Jaehnig, B.F.A.-Art & Design (Illustration), Hancock

Steven Bruce Johnson, Cum Laude, A.A.S.-Criminal Justice, Hancock

Meghan Marie Johnson, A.A.S.-Physical Therapist Assistant, Hancock

Sheryl Catherine Keranen, Cum Laude, A.A.S.-Physical Therapist Assistant, Hancock

Corey J. King, Summa Cum Laude, A.A.S.-Criminal Justice, Hancock

Amber Joy LaJeunesse-Guidotti, B.S.N.-Nursing, Hancock

Melinda Louise Lehtola, A.A.S.-Physical Therapist Assistant, Hancock

Linzy Leigh Monticello, Magna Cum Laude, B.A.-Liberal Studies-Criminal Justice (History, Political Science), Hancock

Jill A. Scharfenberg, Cum Laude, A.A.S.-Physical Therapist Assistant, Hancock

Jessica R. Spear, B.F.A.-Art & Design (Studio Arts), Hancock

Stephanie Kaye Tarvainen, Magna Cum Laude, B.S.N.-Nursing, Hancock

Alina Nicole Tuthill, Cum Laude, A.G.S.-General Studies, Hancock

Jourdan Leigh Wolter, B.S.N.-Nursing, Hancock

 

Jessica Rae Anders, B.F.A.-Art & Design (Interior Design), Houghton

Emily R. Gauthier, Magna Cum Laude, B.S.N.-Nursing, Houghton

Serena May Harju, B.A.-Elementary Education (Social Studies, English), Houghton

Ashley Nicole Harma, Cum Laude, B.A.-Elementary Education (Math, English), Houghton

Alexis Anastasia Johnson, Summa Cum Laude, B.S.N.-Nursing, Houghton

Hayley Michelle Laban, Magna Cum Laude, B.F.A.-Art & Design (Graphic Design), Houghton

Cara Jeanne Leivdal, Summa Cum Laude, B.S.N.-Nursing, Houghton

Katelyn Marie McLean, B.B.A.-Business Administration (Sports Management), Houghton

Ashley Ann Mroczkowski, A.G.S.-General Studies, Houghton

Rebecca Joy Nordmark, Cum Laude, B.S.N.-Nursing, Houghton

Kara Rose Rastello, Magna Cum Laude, A.A.S.-Physical Therapist Assistant, Houghton

 

Stephanie J. Trevino, B.F.A.-Art & Design (Studio Arts), Hubbell

Cyle Allan Zablocki, B.F.A.-Art & Design (Ceramic Design), Hubbell

 

Jill Marie Codere, Cum Laude, B.F.A.-Art & Design (Graphic Design), Lake Linden

Adam W Jeffery, Summa Cum Laude, B.S.N.-Nursing, Lake Linden

Katie Beth Kangas, B.S.N.-Nursing, Lake Linden

Kevin Michael LaRoux, Cum Laude, B.A.-Liberal Studies-Criminal Justice (Psychology), Lake Linden

Benjamin D. McConnon, A.A.S.-Physical Therapist Assistant, Lake Linden

Robin Louise Meneguzzo, Summa Cum Laude, B.S.N.-Nursing, Lake Linden

Emily Ruth Sheffer, Cum Laude, A.A.S.-Physical Therapist Assistant, Lake Linden

Brenda Kaye Tuovila, Cum Laude, B.S.N.-Nursing, Lake Linden

Tyler Andrew Wright, Cum Laude, B.S.N.-Nursing, Lake Linden

 

Alicia Elizabeth Gill, B.S.N.-Nursing, Laurium

Jacob Earl Hogan, A.A.S.-Physical Therapist Assistant, Laurium

Sheila Marie Newman, B.S.N.-Nursing, Laurium

Brooke Rosalie Reilly, A.A.S.-Physical Therapist Assistant, Laurium

Diana Kay Sorvisto, Summa Cum Laude, B.A.-Liberal Studies (Christian Vocation, English Language/Literature), Laurium

 

Kimberlee Martha Derosier, Magna Cum Laude, A.A.S.-Medical Assistant, Painesdale

 

Bobbi Jo Nettell, Cum Laude, B.S.N.-Nursing, South Range

 

Jared Luke Tormala, Summa Cum Laude, B.S.N.-Nursing, Toivola

Iron County

Sadie Marie Hebert, Summa Cum Laude, B.S.N.-Nursing, Iron River

Keweenaw County

Ashley Nicole Bracco, A.A.S.-Physical Therapist Assistant, Mohawk

 Marquette County

Deanna Brittany Makela, B.F.A.-Art & Design (Interior Design), Ishpeming

Bryan August Solander, Cum Laude, B.A.-Elementary Education (Science, Social Studies), Marquette

Allyson Marie Tincknell, Magna Cum Laude, B.A.-Elementary Education (English, Science), Negaunee

Menominee County

Jessica Jean Eichhorn, Summa Cum Laude, B.F.A.-Art & Design (Graphic Design), Wallace

Ontonagon County

Kaitlin Anna Voigt, Magna Cum Laude, B.A. -Human Services (Business Administration), Ewen

Hillary Lynn Stites, B.S.N.-Nursing, Greenland

Susan M. Miilu, A.A.S.-Medical Assistant, Mass City

Jesse Jay Aho, A.A.S.-Physical Therapist Assistant, Ontonagon

Justin Waino Buzzo, Cum Laude, B.A.-Elementary Education (Math, Science), Ontonagon

Schoolcraft County

Jacob Jerome Hubbard, B.A.-Liberal Studies (Language/Literature, Philosophy/Religion), Manistique

 

LOWER PENINSULA COUNTIES

 Livingston County

Janna Lisa Daavettila, B.A.-Elementary Education (Science, Math), Brighton

Kerstin Jane Halonen, Summa Cum Laude, A.A.S.-Physical Therapist Assistant, Howell

Shari Darlene Messer, Cum Laude, B.S.N.-Nursing, Howell

Ryan Patrick Donovan, Magna Cum Laude, B.A.-Liberal Studies (Christian Vocation, Corporate Communication), Pinckney

Midland County

Elizabeth Laurae Bellinger, B.A.-Liberal Studies (Religion/Philosophy, Science), and A.A.S.-Medical Assistant, Coleman

Wayne County

Amanda Nicole Moyer, Summa Cum Laude, B.F.A.-Art & Design (Sustainable Design), Livonia

Sandra Maree Harris, B.A.-Liberal Studies (Psychology, Sociology), Romulus

 

OUT OF STATE

Illinois

Sara Lynn Dumdie, B.B.A.-Business Administration (Accounting), Sycamore, IL

Indiana

Elyse Ann Beebe, Cum Laude, B.F.A.-Art & Design (Product Design), Peru, IN

Minnesota

Brittany Ann Foster, Cum Laude, B.A.-Liberal Studies (Christian Vocation, Psychology/Sociology), Cloquet, MN

Matthew James Wylie, Cum Laude, B.B.A.-Business Administration (Accounting), Eagan, MN

 New York

John A. Jackson III, B.B.A.-Business Administration (Sports Management), Fort Drum, NY

Joshua Roger Fusco, A.G.S.-General Studies, Unadillo, NY

 Washington

Kevin Daniel Korte, Cum Laude, B.F.A.-Art & Design (Interdisciplinary Design), Kennewick, WA

Cayla Maureen Raymaker, A.G.S.-General Studies, Poulsbo, WA

Wisconsin

Alisha Mary Ellertson, Cum Laude, B.A.-Liberal Studies Criminal Justice (Science), River Falls, WI

Tyler J. Gordon, B.B.A.-Business Administration (Entrepreneurial Studies, Small Business Management), Bayfield, WI

INTERNATIONAL

Japan

Rei Hirakawa, Magna Cum Laude, A.G.S.-General Studies, Takayama, Gifu, Japan

Airi Natsumushi, Cum Laude, A.G.S.-General Studies, Takayama, Gifu, Japan

Canada

Jessica L. Jones, B.A.-Elementary Education (Math, Science), Winnipeg, MB, Canada

Eric Jordan Schultz, Cum Laude, B.B.A.-Business Administration (Accounting), Strasbourg, SK, Canada

 

For additional information, please contact the Finlandia University office of Academic and Student Affairs at 906-487-7512.

 

 

Finlandia University, established in 1896 as Suomi College, is the only private university in Michigan's Upper Peninsula, and one of 26 colleges and universities affiliated with the Evangelical Lutheran Church in America. Finlandia University is the only remaining institution of higher learning in North America founded by Finnish immigrants. Located in Hancock, Michigan, Finlandia University is a learning community dedicated to academic excellence, spiritual growth and service. Bachelor and associate degrees are earned by students in two schools and two colleges serving the disciplines of art and design, business, liberal studies, and health sciences. Visit our Web site at www.finlandia.edu.